Sladkovodní krevetky jsou mezi akvaristy po celém světě velmi populární. K jejich oblibě došlo v posledních několika letech. Jejich chov není nijak náročný, postačuje i nádrž o objemu 10L, a jsou tak vhodné i pro začátečníky. Díky mnoha barevným varietám, které lze i kombinovat, jsou tak krásným doplňkem bytu či domu. Pohled na mechem krásně zarostlý kousek přírody v pohodlí Vašeho domova, kde se po těžkém dni v práci s čerstvou kávou či sklenkou vína posadíte a v poklidu sledujete, jak se krevetky prohánějí a spásají mech či nějaký menší kořen, je zkrátka k nezaplacení.
Jestli s nimi dosud nemáte zkušenost a nevíte, jak na to, nebo jste zkušenějším chovatelem, který shání něco speciálního, pevně věřím, že na těchto stránkách naleznete to, co hledáte J
Obecně o krevetkách
Akvarijních krevetek existuje nepřeberné množství druhů a barev. Mezi sebou se liší nejen barevnými rozdíly, ale také velikostí a specifickými nároky.
Společný chov více druhů akvarijních krevetek je možný avšak nechceme-li, aby docházelo ke křížení (pokud máme krevetky pro potěchu oka, není to žádný problém), je zapotřebí mít na paměti jednoduché pravidlo.
Krevetky rodu caridina se nekříží s rodem neocaridina a naopak. Ke křížení dochází pouze v rámci daného druhu. Současně nehrozí křížení krevetek rodu caridina s krevetkami stejného druhu, avšak které se množí v brakických vodách (tj. caridina japonica a caridina babaulti).
Sladkovodní krevetky lze obecně rozřadit následovně
I) Neocaridiny
II) Caridiny
III) Caridiny (brakická voda)
IV) Velkoramenné krevetky
V) Krevetky ze Sulawesi
Krevetky rodu neocaridina lze doporučit všem, dětem, začínajícím akvaristům nebo i zkušenějším matadorům. Lze je chovat v měkké i ve tvrdé vodě, v kyselé i zásadité, která odpovídá běžným standardům. Krevetky dorůstají velikosti kolem 2-3cm s tím, že větší a více vybarvené jsou obecně samičky. Věci, na které si dát při chovu neocaridin pozor, je v zásadě teplota vody, kterou je dobré udržet mezi 20-26 stupni celsia. V chladnější vodě jsou méně aktivní, vybledlé a přestávají se množit. Dále je třeba mít na paměti, že krevetky (obecně) špatně snáší vyšší obsah kovů ve vodě a užívání chemických přípravků. Tady se mi osvědčila zásada, co je přírodní, je dobré J
Oproti krevetkám rodu neocaridina je chov krevetek rodu caridina trošku náročnější. Krevetky ideálně vyžadují měkčí a kyselejší vodu, tj. parametry 200-300 mikrosiemens a pH kolem 6-6,5. těchto parametrů lze bez problémů dosáhnout užitím osmózy a mineralizačních solí. Jejich chov si tak může dopřát široké spektrům chovatelů. Je vhodné uvést, že nemáte-li vodu o uvedených parametrech a nemáte možnost užívat reverzní osmózu, nemusíte truchlit. Pokud nejsou výkyvy parametrů vody extrémní, krevetky rodu caridina to při náležité aklimatizaci bez problémů zvládnou, jen se obtížněji množí.